Trendy ve vnitřní logistice – automatizace skladů

Obyčejné sklady už dnes nestačí. Stále se zvyšující náklady na provoz (hlavně energie, bohužel také pracovní síly) způsobily nutnost inovací a maximálního využití každého centimetru prostoru. A to je správné, díky tlaku doby se vyvíjí technologie směrem dopředu. Kvalita, servis a bezpečnost už jsou dnes v oboru samozřejmostí. Proto musí laťku nastavit technologický náskok.

A co se vůbec dá inovovat mezi regály a archivy? Ačkoli by to málokoho napadlo, jednou z nejdůležitějších inovací je absence budovy. Tedy samotného „skladu“, jak byl doposud chápán. Termín opláštěné sklady tak samotným vyslovením evokuje ušetřené výdaje. Vše je samozřejmě staticky a energeticky propočteno tak, aby mohly zastávat funkci budovy. Jedná se o regály, jež jsou samonosnou konstrukcí pro stěny a střechu.

Při realizaci takového nadčasového projektu se rovnou využívá automatických vyskladňovacích zařízení (resp. zařízení pro opětovné přeskladnění). K tomu je využíván sloupový zakladač, ten je řízen počítačem a pracuje s databází pozic skladovaného zboží. Lidé často ztrácejí o umístění přehled, musejí se rozhodovat, hledat. Tím se manipulace prodlužuje a prodražuje. Přesnost a funkce takových strojů dosahuje klidně i 100%. Dochází tak ke zvýšení efektivity, rychlosti a přehledu o skladovaném zboží.

Česká společnost KREDIT, známá svou výrobou pojízdných regálů, takové řešení nabízí. Podívejte se, jak vypadá samonosný sklad zde.